4 Ağustos 2009 Salı

Transfer Bitmez


Transferler şüphesiz ki büyük emek,uğraş,sabır gerektiriyor.Aynı zamanda iyi bir ekip çalışması gerektirir.Burada Adnan Polat'ın sözlerine de yer vermek gerekir diye düşünüyorum.
“Son 1 ayda yapılan transferlerde Haldun Üstünel'e büyük bir teşekkür borcumuz var. Ama tabi sadece Haldun Üstünel'e teşekkür etmemek lazım. Ali Haşhaş'a da teşekkür etmek lazım. O paraları bulup da o ödemeleri zamanında yerine getirmek çok büyük beceri istiyor. Sağ olsun Ali de bu konuda büyük bir gayret gösteriyor. Diğer arkadaşlarımız da öyle. 1 aydır Haldun beni uykusuz bırakıyor, telefonları hiç bırakamıyoruz. Ama şu ana kadar yaptıklarımız bir ekip çalışmasının neticesi.”
Galatasaray'ın son iki sezonda izlediği transfer politikası ile birlikte gerek Galatasaray'ın geleceği gerekse Türk futbolunun geleceği açısından önemli bir kilometre taşı oluşturduğunu düşünüyorum.Zira yapılan transferler Avrupa'da saygı duyulan isimler olmaları ve Galatasaray için nokta transferler olması Galatasaray'ın hedeflerini ve transfer politikalarında çıtayı ne kadar yükselttiğinin bir göstergesi konumunda.Yapılan transferlerin bir diğer boyutu da Türk futbolunun gelişimine ve Türkiye'nin tanıtımına katkı sağlayacak nitelikte olmaları.Aynı zamanda transferde oluşan rekabet ortamı diğer takımların transfer konusunda daha hassas davranmalarına da neden olmaktadır.
İşin bir de maliyet konusu var,yıllardan bu yana Galatasaray için yapılan 'parasızlık' konusu bu yıl için ikinci dereceye düşmüş bulunuyor.Esasen hâlâ bu tür yorumlar yapılsa da bu sezon aldığımız reklam ve Aslantepe localarının satışı Galatasaray için iyi bir gelir kaynağı oluşturmuş bulunuyor.(Öyle ki bu yıl yapılan transferlerin ardından bile hâlâ gazetelerde Galatasaray'a futbolcu transferleri yapılıyor)Alınan reklamlar bir bakıma ekonomik yönden Galatasaray'ın belinin doğrultmasında şüphesiz ki yardımcı olmuştur ve yeni yapılan transferler sonucunda Avrupa'da ve Türkiye'de elde edilecek başarılar da bu konuda Galatasaray'ın en büyük yardımcısı olacaktır.
Adnan Polat'ın sözleriyle başladık yine kendisinin sözleriyle bitirelim.
Bundan önceki Divan Toplantısı’nda transfer yapmak istemiyoruz demiştik. Transfer bana göre bitti ama kesin olarak bitti diye birşey olmuyor. Her an bir şey olabiliyor ama o laf geçerli her zaman transfer olacaktır.

Hiç yorum yok: