3 Eylül 2009 Perşembe

İtinayla Futbol Dersi

Frank Rijkaard,Jupp Derwall ardından Galatasaray'da ileriye dönük kalıcı izler bırakacak bir teknik adam.
Jupp Derwall ile Türk futbolunda ve Galatasaray'da büyük futbol atılımları yaşanmış,bir bakıma Türk futbolunun ve Galatasaray'ın gelecekte yaşayacağı başarılara yön veren ve büyük payı olan teknik adamlardan biridir.
Jupp Derwall Galatasaray'a Avrupai bir hava getirmiş,hücum futbolu,ekip çalışmaları ve antrenman konularında Galatasaray'ın öncü olmasını sağlayan teknik adamlardan biridir.
Jupp Derwall'in öğrencisi olan Fatih Terim döneminde yaşanan başarılarda da Derwall'ın katkıları yadsınamaz derecede büyüktür.
Jupp Derwall'dan sonra Galatasaray'da kalıcı izler bırakacak bir diğer adam Frank Rijkaard'dır.
Şu an bunları konuşmak çok erken olsa da takımda yakalattığı arkadaşlık duygusu,futbola bakış açısı ve oynattığı futbol anlayışı ile Galatasaray'da kalıcı izler bırakmaya aday birisi.Bu sadece Galatasaray için değil şüphesiz Türk futbolunun gelişimi açısından da büyük bir şanstır.Elbette burada Neeskens faktörünü de eklemek gerekir.
Şimdi bu konulara girmenin nedeni Frank Rijkaard'ın 'Tam Saha' dergisine verdiği röportaj'dır.Türk futboluna,futbolculara ve hayata bakış açısı ile müthiş bir röportaj olmuş.Okunup ders alınması gereken bir çok konu var.
Jupp Derwall olsun Frank Rijkaard olsun gittikleri ülkenin futboluna büyük katkıda bulunan insanlardır,yaşayışları,olaylara bakışları,futbola bakışları gerek çalıştırdıkları takım gerekse çalıştıkları ülkeye uzun yıllar tesiri kalacak bir etki bırakırlar.
Jupp Derwall Türkiye'de kalıcı ve güzel izler bıraktı etkisi uzun yıllar sürdü ve sürmeye de devam edecek şimdi sıra Rijkaard'da...

1 yorum:

maRco dedi ki...

bu adamı kulübede görmek bile haz veriyor desem yalan olmaz sanırım.

cimlerebasma.blogspot.com