5 Eylül 2009 Cumartesi

Total,Sistem,Diziliş

Rijkaard geldiğinden bu yana Galatasaray'ın oyun sistemi hakkında tartışmalara muhakkak ki bolca şahit olmuş ve şahit olmaya da devam ediyoruz.
Hatta Rijkaard ilk maçına çıkmadan dahi bu tartışmalara tanık olmuşuzdur.
Hatta ve hatta daha da ileriye gidersek hafta sonları yapılan futbol programlarında da muhakkak sözü edilip bir çoğu sözde! tartışmalarla bu konuya değinilir.
Sahaya sürülen diziliş ile takımda oynanan sistemin aynı olduğunu baştan kabul edenler mi dersiniz,dizilişle sistemi karıştıranlar mı bilimumunu tv'de ve gazetelerde görüyoruz ve görmeye de devam edeceğiz.
Kimine göre 4-3-3 görünümünde 4-5-1,kimine göre 4-5-1 kimilerine göre 4-4-3 ve :) bunu uzun uzadıya da devam ettirebiliriz.
Yalnız burada karıştırılan konu sahada olan dizilimle takımın oynadığı sistemdir.Şunu unutmamak gerekir ki takımdaki dizilişler uygulanacak stratejiye en kısa yoldan varma isteğidir.Bu durum da her teknik adamın bakış açısına bağlıdır.
Futbol felsefesi gol yememek üzerine olan takımın başındaki adam ile orta saha ve hücuma daha fazla yönelen bir teknik adamın bakış açısı birbirinden çok farklı olacağı gibi sahaya çıkaracağı dizilim de farklı olacaktır.
Amacı gol yememek üzerine olan bir teknik adamın çok çok zorunlu olmadıkça 3 forvetle sahaya çıkamayacağı yadsınamaz bir gerçektir.Örneğin Galatasaray'da günden güne daha da iyiye giden bir takım izliyoruz,oynanan futbol yukarıda sayılan sistemlerin hangisi daha geçerli?Belki de hiçbiri.Total futbol kendi başına bir sistem kendi başına bir felsefe.Hollanda'ya ve dünya futbolunda akım niteliğini taşıyan total futbolun efsanevi hocası Rinus Michels'in 70'lerde oynattığı bu futbol bir felsefe niteliğindedir.Total futbolu her takım oynayamaz total futbolda tüm oyuncuların hem hücum hem de savunma yapacak olmaları, oyuncularda yüksek kondisyon, fizik ve hız ön plandadır.Ama nedense her zaman sistem ile sahadaki diziliş karıştırılıp ortaya atılır.
Bu yazıyı yazmaya başladıktan sonra nette bu konu hakkında yazılar mevcut mu diye baktım,sistem ve sahadaki diziliş hakkında Tuğrul AKŞAR'ın yazısı bu konuyu daha da açıklığa kavuşturuyor.Hatta borges'in total futbol üzerine yazdığı yazıyı da okumanızı öneririm.

Hiç yorum yok: