5 Eylül 2009 Cumartesi

Total,Sistem,Diziliş

Rijkaard geldiğinden bu yana Galatasaray'ın oyun sistemi hakkında tartışmalara muhakkak ki bolca şahit olmuş ve şahit olmaya da devam ediyoruz.
Hatta Rijkaard ilk maçına çıkmadan dahi bu tartışmalara tanık olmuşuzdur.
Hatta ve hatta daha da ileriye gidersek hafta sonları yapılan futbol programlarında da muhakkak sözü edilip bir çoğu sözde! tartışmalarla bu konuya değinilir.
Sahaya sürülen diziliş ile takımda oynanan sistemin aynı olduğunu baştan kabul edenler mi dersiniz,dizilişle sistemi karıştıranlar mı bilimumunu tv'de ve gazetelerde görüyoruz ve görmeye de devam edeceğiz.
Kimine göre 4-3-3 görünümünde 4-5-1,kimine göre 4-5-1 kimilerine göre 4-4-3 ve :) bunu uzun uzadıya da devam ettirebiliriz.
Yalnız burada karıştırılan konu sahada olan dizilimle takımın oynadığı sistemdir.Şunu unutmamak gerekir ki takımdaki dizilişler uygulanacak stratejiye en kısa yoldan varma isteğidir.Bu durum da her teknik adamın bakış açısına bağlıdır.
Futbol felsefesi gol yememek üzerine olan takımın başındaki adam ile orta saha ve hücuma daha fazla yönelen bir teknik adamın bakış açısı birbirinden çok farklı olacağı gibi sahaya çıkaracağı dizilim de farklı olacaktır.
Amacı gol yememek üzerine olan bir teknik adamın çok çok zorunlu olmadıkça 3 forvetle sahaya çıkamayacağı yadsınamaz bir gerçektir.Örneğin Galatasaray'da günden güne daha da iyiye giden bir takım izliyoruz,oynanan futbol yukarıda sayılan sistemlerin hangisi daha geçerli?Belki de hiçbiri.Total futbol kendi başına bir sistem kendi başına bir felsefe.Hollanda'ya ve dünya futbolunda akım niteliğini taşıyan total futbolun efsanevi hocası Rinus Michels'in 70'lerde oynattığı bu futbol bir felsefe niteliğindedir.Total futbolu her takım oynayamaz total futbolda tüm oyuncuların hem hücum hem de savunma yapacak olmaları, oyuncularda yüksek kondisyon, fizik ve hız ön plandadır.Ama nedense her zaman sistem ile sahadaki diziliş karıştırılıp ortaya atılır.
Bu yazıyı yazmaya başladıktan sonra nette bu konu hakkında yazılar mevcut mu diye baktım,sistem ve sahadaki diziliş hakkında Tuğrul AKŞAR'ın yazısı bu konuyu daha da açıklığa kavuşturuyor.Hatta borges'in total futbol üzerine yazdığı yazıyı da okumanızı öneririm.

3 Eylül 2009 Perşembe

İtinayla Futbol Dersi

Frank Rijkaard,Jupp Derwall ardından Galatasaray'da ileriye dönük kalıcı izler bırakacak bir teknik adam.
Jupp Derwall ile Türk futbolunda ve Galatasaray'da büyük futbol atılımları yaşanmış,bir bakıma Türk futbolunun ve Galatasaray'ın gelecekte yaşayacağı başarılara yön veren ve büyük payı olan teknik adamlardan biridir.
Jupp Derwall Galatasaray'a Avrupai bir hava getirmiş,hücum futbolu,ekip çalışmaları ve antrenman konularında Galatasaray'ın öncü olmasını sağlayan teknik adamlardan biridir.
Jupp Derwall'in öğrencisi olan Fatih Terim döneminde yaşanan başarılarda da Derwall'ın katkıları yadsınamaz derecede büyüktür.
Jupp Derwall'dan sonra Galatasaray'da kalıcı izler bırakacak bir diğer adam Frank Rijkaard'dır.
Şu an bunları konuşmak çok erken olsa da takımda yakalattığı arkadaşlık duygusu,futbola bakış açısı ve oynattığı futbol anlayışı ile Galatasaray'da kalıcı izler bırakmaya aday birisi.Bu sadece Galatasaray için değil şüphesiz Türk futbolunun gelişimi açısından da büyük bir şanstır.Elbette burada Neeskens faktörünü de eklemek gerekir.
Şimdi bu konulara girmenin nedeni Frank Rijkaard'ın 'Tam Saha' dergisine verdiği röportaj'dır.Türk futboluna,futbolculara ve hayata bakış açısı ile müthiş bir röportaj olmuş.Okunup ders alınması gereken bir çok konu var.
Jupp Derwall olsun Frank Rijkaard olsun gittikleri ülkenin futboluna büyük katkıda bulunan insanlardır,yaşayışları,olaylara bakışları,futbola bakışları gerek çalıştırdıkları takım gerekse çalıştıkları ülkeye uzun yıllar tesiri kalacak bir etki bırakırlar.
Jupp Derwall Türkiye'de kalıcı ve güzel izler bıraktı etkisi uzun yıllar sürdü ve sürmeye de devam edecek şimdi sıra Rijkaard'da...

2 Eylül 2009 Çarşamba

Hoşgeldin Ufuk


Kale için ileriye dönük iyi bir transfer yapıldı,23'lük kaleci ile 5 yıllık imza atılmış.Kalenin uzun yıllar bir Türk kaleci ile Ufuk ile korunması dileğiyle.
Hayırlı uğurlu olsun.
Ayrıca transferin son günü Yaser Yıldız, Mehmet Güven ve Orkun Usak ile de yollar ayrılmış.Galatasaray'a verdikleri emek için teşekkürler.Yolları açık olsun.

Galatasaray resmi sitesinden yapılan açıklama;
Kulübümüz, Manisaspor formasını giymekte olan milli kaleci Ufuk Ceylan ile 5 yıllık sözleşme imzalamıştır.

Yeni oyuncumuz Ufuk Ceylan'a hoşgeldin diyor, sarı-kırmızı formala üstün başarılar diliyoruz.

Kulübümüz futbolcularından Yaser Yıldız, Mehmet Güven ve Orkun Usak, bonservisleriyle birlikte Manisaspor'a verilmiştir. Yine kulübümüz futbolcularından Necati Ateş'in sözleşmesi, karşılıklı olarak feshedilerek Antalyaspor'a transfer olmuştur.

Yaser Yıldız, Mehmet Güven, Orkun Usak ve Necati Ateş'e, bugüne kadar kulübümüze verdikleri hizmetlerden dolayı teşekkür ediyor, yeni kulüplerinde başarılar diliyoruz.

1 Eylül 2009 Salı

Sıradaki


Ankaraspor 0- 2 G.Saray
Oyuna Elano'nun klas pası ve aşırtması ile başlayınca etkili ve zevkli bir mücadele izleyeceğimi sanmıştım.Öyle olmadı etkili olabilecek nitelikli ataklarımız kesik kesik geldi.Ankaraspor kendi yarı sahasından uzun toplarla çıkma stratejisini kullandı.Genelde de sağ kanatta oynayan futbolcularını tercih ederek oynadılar.
İlk yarıdaki kötü oyun ikinci yarı az da olsa düzeldi.Neeskens-Rijkaard'ın oyunun şifrelerini çözmesi sonucunda geç kalmadan önce 2 oyuncu değişikliğine gidildi,daha sonra Aydın hamlesi yapıldı.Oynadığı maçlarda formda olduğunu gösteren Nonda yine golünü attı.Takımdaki vazgeçilmezim Kewell'ın kafa golü de çok iyiydi.
Ankara dünkü maçta büyük takıma karşı oynanmasından kaynaklanan ekstra motivasyona sahipti.Geçen haftalarda da iyi maçlar çıkarmışlardı.Daha önce Stuttgart, Hertha Berlin, Wolfsburg, Partizan, Borussia Dortmund ve Rusya'nın Saturn takımında görev yapan Ankara teknik direktörü Jürgen RÖBER kısa zamanda iyi bir takım oluşturmuş.
Ankaragücü-Ankaraspor birleşme çalışmları Ankaraspor takımını kötü etkilediğini söylemekte yarar var.

31 Ağustos 2009 Pazartesi

Hoşgeldin CanerGalatasaray Futbol A.Ş. Rusya’nın CSKA Moskova takımından Caner Erkin’i sezon sonunda bonservisini satın alma opsiyonuyla bir yıllığına kiralamıştır.

Galatasaray Futbol AŞ

Caner Erkin Kimdir
1988, Balıkesir doğumlu olan Caner Erkin, futbola Edremit Kolej Spor’da başladı. 2002 yılında Vestel Manisaspor’a transfer olan Caner Erkin, 2004 yılında kulübü ile profesyonel sözleşme imzaladı. Genç oyuncu, 2004-05 sezonunda 16 yaşındayken, 2. ligde Vestel Manisaspor forması ile 4 maça çıktı ve 2. lig şampiyonluğu yaşadı.

Caner Erkin, 2005-06 sezonunda ise Vestel Manisaspor forması altında Süper Lig’de 27 maça çıktı. Süper Lig’de Vestel Manisaspor forması altında toplam 39 maça çıkan Caner Erkin, 5 gol attı.

Genç futbolcu, 2006-2007 sezonunun ilk yarısının ardından ara transferde Rusya’nın CSKA Moskova takımına transfer oldu. CSKA Moskova formasını Lig, Rusya ve Avrupa Kupası olmak üzere 49 kez giyen Caner Erkin, CSKA Moskova formasıyla iki kez Rusya Kupası şampiyonluğu tattı.

İlk kez 2006 yılında Gana’yla yapılan özel maçta A Milli Takım formasını giyen, Caner Erkin, 13 kez A Milli takım formasını taşıdı. Sol bek ve orta sahanın solunda görev yapan genç oyuncu 1.81 boyunda.

30 Ağustos 2009 Pazar

Günün Fotoğrafı


Günün fotoğrafı Andriy Shevchenko'dan.
Andriy Shevchenko Dynamo Kiev'e yani yuvaya döndü.
1994'ten 2009'a Sheva
1994-1999Dinamo Kiev
1999-2006A.C. Milan
2006-2008Chelsea
2008-2009-A.C. Milan(kiralık)
2009 Dinamo Kiev