17 Ekim 2009 Cumartesi

Amatör Ruh Özledik Seni

Ekonomi çevrelerinin yükselen gözdesi futbol, endüstriyel yoldaki çalışmalarını gittikçe artan bir ivmeyle yükseltmeye geçmiş durumda ve günden güne yeni imzalarla birlikte kulüplerle işbirliği yapılmakta,yapılan anlaşmalar iki tarafta mutlulukla karşılanmakta.
Kulüp yöneticileri kulübe yeni para girişini nasıl yaparım sorusunu sormakta.Buna karşın buna yanıt büyük şirketler tarafından geç kalınmadan verilmekte.Bu yapılan işlerin son durağı ise taraftar oluyor.O taraftar ki çoğu zaman cebindeki son parayla kulübünün maçını izlemek için, yeri gelmiş deplasmana yeri gelmiş kahvehanelere giden adama...Tuttuğu takımı hep destekleyen cefakar taraftar onların ana hedefi oluyor ve taraftara tuttuğu takım üzerinden bir şeyler pazarlanmaya çalışılıyor.Endüstriyel futbola karşıyım diyenin de vay haline önce kendisine kulüp dalıyor yıldız oyuncu izlemek istiyorsan sana sunduğum bu anlaşma ve işbirliklerine destek vermek zorundasın diyor ve cefakar taraftarının sesini kısıyor.
Futbolcu daha fazla para peşinde, para neredeyse oraya koşuyor,transfer piyasası yüksek bir takımın ekonomisini ayakta tutmak kolay değil, büyük takımlarla başetmek zor, her şey ekonomiye yani paraya bakıyor(taraftarın kulübe sevgisi hariç)oysaki nerede o eski amatör ruhlu takımlar,o tek dileği futbol oynamak olan adamlar kendi takımı için ter döküp parayı sonraya bırakan adamlar nerede çok geçmişte kalmışlar şimdi TSL'ye baksak 10 sayısını geçmezler belki.Bu durumu durdurmak da imkansız hadi Türk futbolcusuna bunu bir bakıma anlatırsın da yurt dışından oyuncu getirdiğinde bu endüstriyel futbolun dişli çarkları her zaman karşına çıkar.
Bu yolun ülkemizdeki yansımaları dünyada büyük kulüplerin pazarlama stratejilerini yürüten adamların yani kulüp yönetimlerine CEO'ların gelmesiyle sonuçlanacaktır.
Bir de futbolun endüstirisinden uzak yerlere bakmak gerekir bunun için Afrika'ya,bakmak lazım o uçsuz bucaksız ovalarda yalın ayak,giyecek ayakkabı olmadan oynayan o gençlere bakmak gerekir.Onların iştahla oynadıkları ve tutku haline gelmiş futbol hayatlarının her şeyden uzak hallerine bakmak gerekir.

16 Ekim 2009 Cuma

İbrahimovic


İbrahimovic gittiği partiyi fena sallamışa benziyor gözler onda.

GsBilyoner.Com


Günümüz futbolu endüstriyel hale geledururken,Galatasaray'ın da bu yıl yaptığı çalışmalar da günümüz futboluna ayak uydurma çabaları,artık sadece forma gelirleri değil bunun yanında başka alanlarda da kulübe para kazandırma çabaları var. Bu yıl GSMobile,Gstv'nin yanına GsBilyoner.Com da eklendi,siteye galatasaray.org üzerinden ulaşma imkanı mevcut.Bu sayafada yapılan iddaa kuponları Galatasaray'a kâr olarak dönüyormuş hatta yakın zamanda da kredi kartları işine de girilecekmiş.

15 Ekim 2009 Perşembe

Ryan Babel


Ryan Babel'in ilk 11'e girme planı.
Yer Rafael Benitez'in çalışma odası.
Kaynak

12 Ekim 2009 Pazartesi

Teknik Adam AranıyorErmenistan maçı sonrası önümüze getirilecek iki konu olacak.

1-Teknik adam Türk mü yabancı mı olmalı?
2-Kim olmalı?

Tahminimce Ermenistan maçının ardından en fazla tartışılacak konu ilk soru olacaktır,Milli Takım ne zaman bir teknik adama ihtiyaç duysa ilk soru sorulur ve günlerce tartışılır.Hatta çoğu zaman bu konu ikinci sorunun önüne geçer şimdi de öyle olacak gibi görünüyor.

Fatih hocanın Milli takımdan istifa etmesiyle doğal olarak yeni gündem arasına Milli Takıma teknik adam bulma çabaları başlayacaktır.Fatih Terim'in istifa mektubunun kabul edilmesinden sonra Başkan Mahmut Özgener'in Tff'deki açıklamalarına baktım da 'Medyada teknik adam tahmini yaparken dikkat edin' şu şu ve şu özellikli olacak der gibi.(Tahmin yürütürken bu özelliklerden destek alarak tahmin yapın)Tff'nin aradığı tipik özellikler her takımın istediği teknik adam tipi ve teknik direktörlüğün olmazsa olmazlarından, peki nedir bunlar?
Türk Futbol Milli Takımlar'ının yeniden yapılanma çalışmaları içerisinde görev alacak teknik adamın futbolumuzu uluslararası alanda başarıya götürecek ve de en önemlisi bu başarıyı istikrarlı kılacak deneyim, birikim ve özelliklere sahip biri olacağıdır.
Yanlış anlamış da olabilirim ama sanki bu teknik adam bulma konusunda kamuoyu da yol gösterici olacağı düşüncesi olabilir Tff'de veya şöyle bir durum da olabilir kamuoyunun tatmin olacağı biri için de bu yol izlenecek olabilir.Hani kamuoyu yoklaması gibi bir durum olabilir ortaya belirli isimler konur bunun tartışması bolca yapılır ve sonunda Tff bir isimde mutabakata varır elbette işin sonunda tatmin olmayacaklar olacaktır ama bu da başvurulabilecek yöntemlerdendir. Elbette aranan özellikler tipik özellikler ama bunun öncesinde tahminimce üzerinde en çok tartışılacak konu teknik adamın Türk mü yoksa yabancı bir teknik adam mı olacağı yönünde olacaktır.