17 Mayıs 2010 Pazartesi

Tebrikler Bursaspor

Ve sonunda 'Anadolu'dan şampiyon çıkmaz, yapmazlar' savumasını bir kaç yıl duymayacağız anlaşılan.Bursaspor kenetlenmiş yönetim,futbolcu,taraftar yanında şehrini,valisini, belediye başkanını üst düzey şirketleri ile tek yürek olmuşlardı.Şimdi burada sonuca göre yazacak olursam yani Bursa'nın şampiyonluğuna göre konuşmanın anlamı yok şahsen Bursa'dan böyle bir şampiyonluk beklemeyenlerdendim,puan farkının 5-7 olduğu zamanlarda dahi Bursa'nın muhakkak bir takıma takılacağını puan farkının kapanıp yine üç büyüklerden birinin şampiyon olacağını bekliyordum yani geçmiş yıllarda Sivas'ta yaşananların Bursa için geçerli olduğunu düşünüyordum.Bursa'nın durumu Sivas'a nazaran daha iyi olduğu ortadaydı Sivas'ta da kenetlenen bir yönetim,futbolcu,taraftar üçlüsü vardı ama Bursa'nın havası başkaydı,teknik direktörler arası kıyası ise bambaşka özellikle Ertuğrul Sağlam ligin son haftalarına doğru yerinde doğru cümleleri kullandığı açıklamalar sürekli basın gündemindeydi.Ayaklarını yere sağlam bastılar dün gece şampiyon olmasalar da şampiyon olmuşçasına sevineceklerini de belirtmişlerdi ama o sevincin daha iyisini hakkettikleri her yönden ortadaydı.

Nelerdi bunlar:
  1. Bir takım için en puanlar kendi evinde alınır.Kendi evinde en fazla galibiyeti bulunan takım aynı zamanda kendi evinde en fazla gol atan iki takımdan biri Bursaspor(diğeri Galatasaray)Aynı zamanda kendi evinde oynadığı maçlarda en az gol yiyen takım Bursaspor.
  2. Şampiyonluğa oynayan 5 takımın arasında bir puan durumu yapılacaksa lider yine Bursaspor.
  3. Deplasmanda Fenerbahçe'den sonra en fazla galibiyeti olan Bursaspor,yine Fenerbahçe ile birlikte deplasmanda en fazla gol atan takım Bursaspor.
  4. Averajı en fazla olan takım Bursaspor.
  5. Takım oyununu sonuna kadar oynayan burada teknik direktör etkisi.
  6. Yönetim,futbolcu,taraftar üçlüsünün iyi yönetimi.
  7. Son hafta için biraz da şans faktörünün yanında olması.
bu maddeler daha artırılabilir.Maddi açıdan durumu rakiplerine oranla az olsa da futbolda her zaman paranın değil,kazanma azminin,sonuna kadar mücadelenin başarıyı getirdiği bir kez daha ortya konmuş oldu.
Tekrar tebrikler Bursaspor.

Hiç yorum yok: