1 Nisan 2010 Perşembe

Taçsız Kral


Galatasaray Üniversitesi Kültür ve Sanat Merkezi, sergilediği objelerine bir yenisini daha ekledi. Geçtiğimiz Aralık ayında ziyarete açılan merkezin, Galatasaray spor tarihinin anlatıldığı sergi katına ‘Taçsız Kral’ lakaplı; Türk futbolunun en büyük golcülerinden biri olarak kabul edilen Metin Oktay’ın balmumu heykeli koyuldu. Metin Oktay’ın arşivlerde yer alan fotoğraf ve videolarından yola çıkılarak hazırlanan heykel, merkezdeki Metin Oktay köşesinde sergileniyor. Heykelin ilk sergilendiği 27 Mart Cumartesi günü merkez, 1065 kişi tarafından ziyaret edildi.

ZİYARET SAATLERİ
Pazartesi günleri hariç her gün 10:00-19:00
Galatasaray Üniversitesi Kültür ve Sanat Merkezi
İstiklal Caddesi No: 90 Beyoğlu-İstanbul
Tel: 0212 293 49 86;
e-posta: gsmuze@galatasaray.org


METİN OKTAY
2 Şubat 1936'da İzmir'de doğdu. 15 yaşında Damlacık Kulübü'nde futbola başladı. Adnan Suvari'nin futbolcu-antrenör olarak görev yaptığı Yün Mensucat'a transfer oldu ve yeni forması altında 14 gol attı ve Genç Milli Takım aday kadrosuna çağrıldı. 11 Nisan 1954'te Belçika maçında ilk kez milli oldu ve 4-0 kazanılan maçın 2 golünü o attı. Aynı yıl İzmirspor'a transfer oldu ve bu forma altında 17 gol atarak gol kralı oldu. İzmirspor’da Mahalli Lig'i şampiyon bitirdi. 1955'te 19 yaşında Galatasaray'a transfer oldu. 10 Haziran 1959'da Fenerbahçe ile oynanan Türkiye ligi finalinin ilk maçının 37. dakikasında rakip kaleye ünlü ‘ağları yırtan gol’ünü attı. Temmuz 1961'de İtalya’nın Palermo Kulübü'ne transfer oldu. Haziran 1962'de yeniden Galatasaray'a döndü. 1965'te ‘Taçsız Kral’ filminde başrol oynadı. 1969'da Galatasaray şampiyon, kendisi de gol kralı olduktan sonra, İstanbul ve İzmir'de yapılan jübilelerle futbolu bıraktı. 13 Eylül 1991 'de bir trafik kazası sonucu aramızdan ayrıldı.
http://www.galatasaray.org/kulup/haber/6603.php

28 Mart 2010 Pazar

Başarılar Başkan

Nihayet son sözler söylendi projeler sunuldu ve yorucu seçim maratonu sona erdi.Adnan Polat'a yönetim için iki yıllık vize verilmiş oldu,bu da kendi yönetimi tarafından başalatılmış ve başlatılması düşünülen projeler de böylelikle onay almış oluyor.
Adnan Polat'a başarılar diler sonucun tüm Galatasaray camiasına hayırlı olmasını dilerim.

Seçim sonrası yönetim

Yiğit Şardan, Cemal Özgörkey, Murat Yalçındağ, Ali Haşhaş, Haldun Üstünel, Işın Çelebi, Mehmet Helvacı, Selim Sayılgan, Emir Sarıgül, Hakan Üstünberk, Vedat Eşkinat, Doğan Yalçınkaya, Yalçın Orhon, Taner Aşkın, İbrahim Çağlar.